6 Ağustos 2014 Çarşamba

"Beni Sessiz de Sevebilir misin?" Ruhunuzu Dinlendirmeye Geldi!

"Sessiz oturabilir miyiz seninle
aramızda yaprakların hışırtısından 
Ve ceylanların hayata çıkışından
başka bir ses olmadan"

Bu güzel satırlar, Kemal Sayar'ın Timaş yayınlarından çıkan "Beni Sessiz de Sevebilir misin?" isimli kitabının ilk sayfalarında yer almaktadır. Sizi sayfaları çevrildikçe başka başka düşüncelere sürükleyen, içinde kendinizi bulacağınız, yargılayacağınız ve iç dünyanızda aydınlanacağınızı düşündüğüm bir kitap. 

Başlangıçta kapağındaki isimden yola çıkarak, sanki tek bir konu ya da olay üzerinden hikayenin ilerleyeceğini düşündüğüm "Beni Sessiz de Sevebilir misin?", aslında yaşadığımız dünyada karşılaştığımız onlarca durumla nasıl başa çıkmamız gerektiğini ve hayata nasıl bakmamız gerektiğini bizlere anlatıyor. Aşka dair, nefes almaya dair, affetmeye ve kaybetmeye, yeniden ayağa kalkabilmeye dair gerçekleri size gösteren, hayatı kendinize zindan etmek yerine, onu değerli kılmaya çalışan bir yaratıcıdan geliyor bu anlatımlar. 

Çoğumuz yaşadığımız yeryüzünü hep bir kaos limanı gibi görüp, her geçen gün daha da sıkıcı bulurken, aslında bizi olgunlaştırıp, birkaç küçük detayla belki de cenneti avuçlarımızın arasına alabileceğimizi gözümüzden kaçırmışken, tekrar onu farketmemizi sağlamakta Kemal Sayar. 

Bundan önce 18 kitabının yayınlandığı ve 19. kitabı "Beni Sessiz de Sevebilir misin?" in yazarı peki kim? 1966 doğumlu Kemal Sayar, Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) Tıp Fakültesi mezunu... Alanında uzman bir psikiyatrist ve eğitmen. Çoğunlukla ruhsal dünyamızı güzelleştirmek adına ve hep kendi içimizde sorup da cevabını bulamadığımız konulara değinen eserleriyle okuyucularına ulaşıyor. 

Kitabın içinde yine en çok hoşuma giden bir paragrafı sizlerle paylaşmak istiyorum. 

"Bana olabileceğim kişi olabileceğim için de saygı duy. İçimde yaşamayı bekleyen bir hayat için de saygı duy bana, bunu gerçekleştirebileceğime dair inancını yüzünde okuyabileyim. Ben, olduğum kadar olabileceğim kişiyim de aynı zamanda, bu tarafımı görmezden gelirsen beni yaralarsın.

Hayat hep umut etmektir, değil mi? Umuduma saygı duy, o umudu benimle paylaş."

Çoğumuzun beklediği de bu değil mi zaten... Hem anlaşılmak; hem de hayatı anlamak. Karmakarışık dünyamıza aydınlık yollar bulmak. Onu zenginleştirmek; berraklaştırmak ve renklendirmek. Belki bir başımıza, belki de bir başkasıyla. Eğer bunu başarmak da zorlanıyorsanız; mutlaka okumanızı önereceğim bir dost "Beni Sessiz de Sevebilir misin?"... 

Şimdiden tüm okuyucularıma iyi okumalar dilerim!BURCU ÖZDER

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...